Scenariusze zajęć - grupa 5,6 - latków

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Oddział przedszkolny: 5,6 - latków.

Data: 28.10.2010r.

Prowadząca: mgr Anna Macherzyńska

Temat zajęć: „Lubię  jesień" - utrwalenie wiadomości dotyczących aktualnej pory roku w oparciu o zabawy dydaktyczno - ruchowe.

Cele ogólne:

• - nazywanie aktualnej pory roku,
  • - pogłębienie i utrwalenie wiadomości o jesieni zdobytych podczas zajęć dydaktycznych,
  • - kształcenie sprawności manualnej rąk i wyobraźni twórczej dzieci.

Cele operacyjne (dziecko...):

• - wymienia aktualną porę roku,
  • - zna jej cechy charakterystyczne,
  • - śpiewa piosenki o tematyce jesiennej,
  • - wesoło bawi się przy muzyce,
  • - zna wiersz,
  • - stosuje pojęcia mniej, więcej,
  • - przelicza liczebnikami głównymi.

Metody: słowne, oglądowe, zadań stawianych do wykonania

Formy pracy: zespołowa, indywidualna

Środki wspomagające działanie: płyta z nagraniem piosenki „Idzie jesień", emblematy uśmiechniętych i smutnych twarzy dla każdego dziecka, kolorowe liście, owoce, warzywa, kasztany, żołędzie, liście, karty pracy, sylweta jesieni.

Zagadnienia z podstawy programowej: Ad. 3 p. 1 ; Ad. 4 p.2; Ad. 5 p.4 ; Ad. 11 p.1 ; Ad. 13 p. 3; Ad. 1 p.2

Przebieg zajęć

1.Przywitanie : Witamy wszystkich w taki sposób, aby czuli się powitani . Osoby, których dotyczą  słowa podnoszą w górę rękę i machają w stronę nauczyciela:

- witam wszystkich, którzy przybyli do jesiennej krainy, aby się wspólnie bawić;

- pozdrawiam tych, którzy; mają dziś dobry humor, lubią jeść owoce i warzywa, lubią się wesoło bawić , nie lubią nudy.

2. Powitanie Pani Jesieni - dziecko przebrane za jesień wchodzi do sali. Dzieci zgadują jaka to postać, a następnie bawią się z Panią Jesienią przy piosence „Na polanie w lesie".

3. Krótka rozmowa z dziećmi na temat aktualnej pory roku i jej cech   charakterystycznych.

4. Recytacja wiersza pt. „Tańczące listki" - grupowo, przez wybrane dziecko.

5.  Zabawa ruchowa „Zbieramy liście na bukiet" - podczas muzyki dzieci spacerują po lesie, gdy muzyka ucichnie zbierają liście, tyle ile nauczycielka wystuka na bębenku.

6. Segregowania darów jesieni: owoce, warzywa, dary lasu.

7. Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz" - nauczyciel mówi zdania, jeśli dzieci się z nimi zgadzają podnoszą emblemat uśmiechniętej buzi, jeśli nie - buzie smutną.

- Jabłka rosną na jabłoni.

- Winogron jest zielony.

- Śliwka jest gorzka.

- Kompot gotuje się z owoców.

- Bociany zostają na zimę w Polsce.

- Niedźwiedź na zimę zasypia.

- Kapusta to owoc.

8. Zabawa przy piosence pt. „Idzie jesień , idzie".

9. Pani Jesień - praca manualna przy stolikach. Dorysowywanie do sylwety takich elementów, aby świadczyły o tym, że jest to Pani Jesień.

10. Zakończenie, podsumowanie zajęcia.