Szkoła Podstawowa w Nieradzie

42-262 Michałów

ul. Laurowa 54

Tel: (34) 327-44-88

nieradaszkola@op.pl

Scenariusz lekcji matematyki w kl. VII

Temat: Związek między bokami w trójkącie prostokątnym – twierdzenie Pitagorasa

 

Czas: 45 min.

 

Treści nauczania z podstawy programowej

Uczeń:

- zna i stosuje w sytuacjach praktycznych twierdzenie Pitagorasa (VIII.8)

 

Cel główny:

  • poznanie dowodu twierdzenia Pitagorasa.

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • zna nazwy boków w trójkącie prostokątnym,
  • rozpoznaje twierdzenie Pitagorasa,
    • kształtuje swoją spostrzegawczość,
    • używa języka matematycznego.
  • przedstawia wzorem zależności pomiędzy bokami trójkąta prostokątnego,
  • oblicza długość jednego z boków trójkąta prostokątnego, mając dane długości dwóch pozostałych boków,

 

Metody i formy pracy:

  • pokaz animacji dowodu twierdzenia Pitagorasa,
  • ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej,
  • praca grupowa i zespołowa z podręcznikiem.
  • uczenie się poprzez działanie,

 

Pomoce i środki dydaktyczne:

  • podręcznik;
  • tablica interaktywna,
  • karty pracy,
  • kalkulatory,
  • prezentacja multimedialna Power Point „Pitagoras”,
  • animacja dowodu twierdzenia Pitagorasa.

.

PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna

  1. Czynności organizacyjne.
  2. Przypomnienie nazw boków w trójkącie prostokątnym.
  3. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
  4. Podanie tematu lekcji.

 

Część właściwa

  1. Ćwiczenie praktyczne: wykonanie Ćwiczenia na dobry początek. Uczniowie wybierają kwadratowe czekolady tworzące trójkąt prostokątny.
  2. Podział klasy na trzyosobowe grupy. Rozdanie kart pracy.

Uczniowie rysują trójkąty prostokątne, mierzą długości ich boków i obliczają kwadraty długości boków. Mogą korzystać z kalkulatorów.

  1. Zapisanie wyników na tablicy interaktywnej. Zwrócenie uwagi uczniom na to, że doświadczenie, które przeprowadzili, nie jest dowodem, lecz sprawdzeniem tezy twierdzenia na kilku przykładach.
  2. Odczytanie i zapisanie w zeszytach treści twierdzenia Pitagorasa.
  3. Prezentacja na temat życia Pitagorasa.
  4. Pokaz animacji dowodu twierdzenia Pitagorasa ze strony internetowej http://www.serwis-matematyczny.pl. Omówienie pokazu i dowodu twierdzenia.
  5. Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa. Zapis rozwiązań na tablicy i w zeszytach.

Zadanie 2 strona 266 – po 2 przykłady z każdego poziomu. W tym zadaniu uczniowie ćwiczą umiejętność obliczania długości jednego z boków trójkąta prostokątnego, mając dane długości dwóch pozostałych boków.

 

Część podsumowująca

  1. Przypomnienie twierdzenia Pitagorasa i jego interpretacji.
  2. Ocena aktywności uczniów na lekcji.
  3. Zadanie pracy domowej:

Zadanie 1 strona 265 – po 2 przykłady z każdego poziomu. To zadanie pozwala wyćwiczyć posługiwanie się twierdzeniem Pitagorasa

 

Opracowała Izabela Caban