Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI
Temat: Rodzaje wypowiedzeń. Ćwiczenia wprowadzające.
Czas: 45 min.
Cele kształcenia – wymaganie ogólne z podstawy programowej
Uczeń:
[…] wykorzystując posiadane umiejętności, rozwija swoją wiedzę o języku.(III)
Cele lekcji
Uczeń:
- rozpoznaje w wypowiedzeniu podmiot i orzeczenie,
- odróżnia zdania od równoważników zdań oraz zdania pojedyncze od zdań złożonych,
- przekształca zdania pojedyncze w równoważniki zdań i odwrotnie,
- przekształca zdania pojedyncze w złożone i odwrotnie,
- redaguje zdania złożone z użyciem spójników,
Pomoce i środki dydaktyczne:
- podręcznik dla klasy szóstej Teraz polski!; Multibook;
- tablica interaktywna.
Metody i formy pracy:
- rozmowa kierowana,
- ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej,
- praca indywidualna i zespołowa z podręcznikiem.
Przebieg lekcji:
I. Zapoznanie uczniów z celami lekcji
- Ćwiczenie praktyczne: wykonanie Ćwiczenia na dobry początek z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Uczniowie podkreślają w zdaniach podmioty i orzeczenia.
- Rozmowa kierowana: zapoznanie się ze schematem w Przypomnieniu (Multibook)
- Przekształcenie równoważników zdań w zdania ćw. interaktywne z Multibooka
- Zredagowanie zdań pojedynczych rozwiniętych – zapis na tablicy interaktywnej.
- Układanie zdań pojedynczych i przekształcenie ich w równoważniki zdań – zapis na tablicy interaktywnej.
- Połączenie wypowiedzeń w zdania złożone za pomocą spójników – zapis na tablicy interaktywnej.
II. Podsumowanie lekcji:
- wskazanie uczniom, co robili dobrze,
- wskazanie uczniom, nad czym należy jeszcze popracować,
- ocena aktywności uczniów na lekcji.
Opracowała Alicja Golis