EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM

I.Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych

1.Nie pal. Jeśli palisz, rzuć! Jeśli jeszcze nie rzuciłeś, nie pal przy nie palących.

2.Wystrzegaj się otyłości.

3.Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

4.Spożywaj więcej warzyw i owoców; jedz co najmniej 5 porcji dziennie.

Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.

5.Nie pij; jeśli pijesz alkohol- piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe- ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie( porcja alkoholu to 10 g czystego alkoholu. Jest to równość 1 kieliszka wódki, 1 małego piwa lub 1 kieliszka wina).

6.Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.

7.Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.

8.Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowi zapaleniu wątroby typu B.

II.Programy ochrony zdrowia publicznego, mogące zapobiegać rozwojowi nowotworów lub zwiększyć szanse ich wyleczenia

9.Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy

10. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

11.Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Katarzyna Kamińska