I edycja Konkursu "Rozgryźć Język" za nami

„ … A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi,
 iż swój język mają …”
Mikołaj Rej

Do gramatycznych zmagań, świadczących o znajomości Języka polskiego stanęli 28 kwietnia 2023 roku Uczniowie ze szkół podstawowych Powiatu Częstochowskiego.

W I edycji Konkursu „Rozgryźć Język”, rozgrywającego się pod Patronatem: Starosty Częstochowskiego - Pana Krzysztofa Smeli oraz
Wójta Gminy Poczesna – Pana Krzysztofa Ujmy,
organizowanego przez Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Nieradzie – Panie: Annę Lulę oraz Lenę Loch – wystartowali bez obaw i lęku przed zawiłościami mowy polskiej, świetnie przygotowani przez swoich Nauczycieli - Najwspanialsi ze Wspaniałych!

Przez sześćdziesiąt minut zaproszeni Uczniowie wyrażali swe opinie w części pytań otwartych  i odpowiadali pisemnie na szereg pytań zamkniętych, bazujących na wiedzy z zakresu gramatyki Języka polskiego. Uczestnicy musieli, m. in., udowodnić, że: znają nieodmienne części mowy, potrafią wskazać i nazwać bezosobowe formy czasownika, umieją określić typy zdań albo nazwać rodzaj orzeczenia.
W kategorii klas: IV-VI z wymienionymi powyżej zagadnieniami, najlepiej poradzili sobie:

miejsce III - Wiktoria Walentek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słowiku);
miejsce II – Kacper Irek (Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy w Starczy);
miejsce I – Dominika Stępień (Szkoła Podstawowa w Nieradzie).

W kategorii klas: VII-VIII bezkonkurencyjni okazali się:

miejsce III – Martyna Walczak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słowiku);
miejsce II – Nadia Piwek (Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej);
miejsce I – Aleksandra Jeziorowska (Szkoła Podstawowa im. Józefa Lompy
w Starczy).

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, zaś Ich Nauczyciele – podziękowania za trud i wysiłek, za przekazywanie kolejnemu pokoleniu miłości do języka ojczystego. Wręczenia nagród dokonali, serdecznie gratulując Wszystkim: Przewodniczący Rady Powiatu
dr Andrzej Kubat oraz Zastępca Wójta Gminy Poczesna Pan Andrzej Lech i reprezentująca Gminne Centrum Kultury i Rekreacji
w Poczesnej - Pani Magdalena Caban!

Dołączamy do gratulacji i ciesząc się wraz z nagrodzonymi, już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu „Rozgryźć Język”! Dziękujemy Znamienitym Patronom naszego przedsięwzięcia, Wszystkim Gościom, a także Fundatorom nagród
i samym Uczestnikom. Specjalne podziękowania składamy Wójtowi Gminy Poczesna za okazane wsparcie i możliwość skorzystania
z bezpłatnego dowozu Uczniów biorących udział w konkursie.